Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Lättähattu-museojuna Jämsässä 25.10.2026

25 lokakuun 2026 klo. 12:00 - 14:45

Sunnuntaina 25.10. on mahdollisuus hypätä legendaarisen Lättähatun kyytiin, joka kulkee Jämsänkosken ja Kaipolan (Olkkolan ratapiha) välillä. Lättähatut ovat 1950-luvun Dm7- sarjan dieselmoottorivaunuja, jotka ovat olleet aikanaan yleinen näky kaikkialla Suomen rataverkolla. Matka Lättähatulla sopii niin perheen pienimmille kuin nostalgian nälkäisille senioreille – ja kaikille siltä väliltä. Viileäänkin vuodenaikaan Lättähatussa on kaikki mukavuudet, junasta löytyy lämmitys, valaistus sekä WC:t jokaisesta vaunusta.

Junaan voi nousta kyytiin Jämsän rautatieasemalta, Jämsänkosken vanhalta asemalta (Viinikantien ja Jämsäntien risteyksen vieressä), sekä Kaipolassa (Olkkola). Pysähdyspaikkana Kaipolassa (Olkkola) toimii Lautatarhankadun tasoristeys.

Aikataulut:

 

Junaan myydään vain yhdentyyppisiä lippuja, jolla saa matkustaa yhden täyden kierroksen, eli esimerkiksi Jämsänkoski-Kaipola-Jämsänkoski tai Jämsä-Jämsänkoski-Kaipola-Jämsä.

Lippujen hinnat:
Aikuinen 15€
Lapsi (4-16v) 10€
Perhe (2 aikuista ja yhden talouden lapset) 50€

Liput myydään junan kyydissä. Maksuvälineinä käyvät sekä maksukortit, että käteinen. Valitettavasti lippuja ei myydä ennakkoon ja istumapaikat eivät ole varattavissa. Suosittelemme saapumaan asemalle hyvissä ajoin ennen lähtöaikaa.

Lastenrattaat yms. matkatavarat kulkevat maksutta junan matkatavaraosastossa.

Tästä linkistä saat lisätietoa museojunalla matkustamisesta, sekä vastauksia yleisimpiin kysymyksiin

 

Tervetuloa museojunan kyytiin!

Tiedot

  • Päivämäärä: 25 lokakuun 2026
  • Aika:
    12:00 - 14:45

Tapahtumapaikka

  • Jämsän rautatieasema
  • Asemakatu 5
    Jämsä, 42100 Finland
    + Google Map